Vinařství Plešingr, Rohatec

Vinařství Plešingr, spol. s r.o. založili v roce 1999 bratři Michal a Patrik. Navázali tak na více než čtyřicetiletou zkušenost otce. Skloubili moderní techniku s tradiční technologií. Provoz firmy se nachází v katastru obce Dubňany přímo na cestě z Dubňan do Ratíškovic. Zde probíhá zpracování hroznů a první školení vína. Další provozovna s archivním sklepem se nachází ve Velkých Pavlovicích, zde také leží i vlastní vinice v trati Stará hora. Víno odrůdy Rulandské modré a nově vysazené Rulandské šedé je vlajkovou lodí vinařství. Dále využívají k uskladnění prostory historického sklepa zámku Strážnice. Kromě zpracovávání vlastních hroznů také nakupují surovinu z oblastí Mikulovské a Slovácké od smluvních partnerů.
Veškerá produkce vinařství se dá rozdělit na dvě řady vín z nakoupených hroznů, jakostní a přívlastková. Třetí prestižní řadu tvoří víno z vlastní vinice.

Při zpracování hroznů je kladen důraz na kvalitu a šetrné zpracování suroviny. Hrozny jsou transportovány v 400 l kontajnerech, aby byly co nejméně mechanicky namáhány.
Bílé hrozny jsou po krátkém naležení lisovány na pneumatickém lisu, odkaleny a kvašení probíhá v nerezových cisternách při řízené teplotě za pomoci ušlechtilých kvasinek. Po prokvašení a stočení leží bílá vína v nerezových cisternách, po vyškolení se celá partie lahvuje a je uložena v archivním sklepu.
Modré hrozny pro jakostní vína jsou zpracovávány v rotatancích, po prokvašení probíhá v nerezové cisterně jablečno-mléčná fermentace. Modré hrozny určené pro výrobu lahvových vín jsou nakvášeny ve vinifikátoru anebo v kádích, kde jsou ručně míchány. Z části každé partie je vyrobeno rose. Po vykvašení proběhne jablečno-mléčná fermentace a vína jsou stočena do sudů, kde leží do lahvování a pak jsou opět uložena v archivním sklepě.