Vinotéka Vinařství Tichý Jaroslav

Jaroslav Tichý, Vinný sklep Rybníky

Rodinná firma Jaroslava Tichého a jeho syna Jaroslava patří mezi malá vinařství s roční produkcí kolem 40 000 l vína (cca 20 000 lahví). Byla založena v roce 1997 Jaroslavem Tichým st.
Ten své dlouholeté zkušenosti získal v MVZ ve Znojmě a v Šatově, později jako vinař v zemědělském družstvu. Vína, která vyrábí, plně reprezentují severozápadní terroir znojemské vinařské podoblasti. Zde se vinná réva pěstuje na sprašových a štěrko-jílovitých půdách v široké rozmanitosti odrůd. Teplé a suché podnebí bývá ovlivněno občasným ochlazením z Českomoravské vrchoviny. Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí zrají hrozny pomaleji, ale uchovávají si více vonných látek. Vznikají tu vína plná, aromatická, se svěžími kyselinkami, minerálními, ovocitými a květinovými tóny.
Exkluzivitu a originalitu podtrhují menší výrobní šarže. Hrozny pocházejí z nedalekých viničních tratí obcí Petrovice, Dobelice, Míšovice a Trboušany. Hlavním dodavatelem je společnost Premix Rybníky, která obhospodařuje vinice o výměře asi 65 ha. Nejvýznamnější tratí jsou Kokusové hory. Vinný sklep se nachází v obci Rybníky nedaleko Moravského Krumlova. Rybníky obdržely v roce 1708 privilegium polovičního práva svobodného nálevu vína, které bylo potvrzeno bylo pečetí „Ribnicka pecziet“. Ta je vypodobněna i na etiketách vinařství. Výrobní a degustační sklep je situován v památkově chráněném bývalém (původně barokním) vodním mlýně, který je dominantou obce. Firma se zaměřuje na výrobu přívlastkových vín s využitím moderních technologií a poznatků. Snahou vinařství je vyrábět lehká, svěží a ovocitá vína s důrazem na čistotu a harmonii. Na zrání a uskladnění vín využívá vinařství archivní sklep v Rakšicích.